News from the Hilltop

  • Academics
  • Events
  • Snapshots of St. George's
  • Students
Back to the Hilltop for the Class of 2020
Class of 2020 Prize Day Celebration

Congratulations to the Class of 2020! One hundred and one Dragons graduated virtually their senior year, but reunited on the Hilltop for an in-person Prize Day celebration on June 4, 2022! You can view the full virtual ceremony and the Prize Day celebration in our special YouTube playlist and see photos from the day in our Flickr gallery.

View Video Playlist         View Photo Gallery

Following are the 2020 Prize List and the members of the Class of 2020:

Binney Prize – For the highest scholarship in the Sixth Form:
Zoe Marie Petrovas

Drury PrizeFor excellence in art:
Daly William Cheng

Howe PrizeFor excellence in graphic arts:
Jiarui Simon Li

Camera Prize:
August Bell Currier

The Class of 1978 Music Prize – Awarded to the student who through personal effort has inspired the musical life of the school:
Lana Noelle Gaige

Instrumental Music Prize – Awarded to the student whose talents, dedication and leadership have contributed most to the instrumental program of the school:
Zoe Isabela Barros O'Haren

Choir Prize:
Natalie Phyllis Hansel                  

Wood Dramatics Prize – For the student whose abilities and efforts have contributed most to the theater at St. George’s:
Xiaoyang Sunny Hua

Prescott Bible and Theology Prize:
Lana Noelle Gaige

Logan Prize for English:
Yanhong Sarah Zhou

Pell Award for United States History:
August Bell Currier

Dartmouth College Alumni History Prize:
Seeun Judy Jeong
Sasha Smithie

Evans Spanish Prize:
Sasha Smithie                                 

Rives French Prize:
Lana Noelle Gaige                     

Chinese Prize – Awarded to a student who has demonstrated consistently high performance in the study of Mandarin Chinese and shown a genuine interest in the Chinese language and culture while at St. George’s:
Huy Trong Doan

King Medal – For excellence in Latin:
Mary Elizabeth Griffin     

Rensselaer Prize – Awarded to a member of the fifth form for outstanding achievement in mathematics and science
Sophia Victoria Petrovas                          

Edgar Prize in Mathematics:
Seeun Judy Jeong

Physics Prize:
Aristo Yen Yuan Wang

Robinson Chemistry Prize:
Changyu Parker Han

Jacoby Biology Prize:
Amelia Day Jessop

The Ramsing Prize – For excellence in Marine and Environmental Biology:
Celeste Ines Humphrey

George D. Donnelly Athletic Award – Awarded to a girl and boy who, in the opinion of the Headmaster and the Athletic Director, possess a passion for athletics and who demonstrate the dedication and the sportsmanship to succeed in a variety of athletic endeavors:
Maya Ray Mulcair Bardorf
Carter Charles Dummett

Pullins Family Cup – Awarded to a girl of the Sixth Form whose steady devotion to the high ideals of good sportsmanship has been an inspiration to her fellow students:
Mia Elizabeth Gardner

Thayer Cup – Awarded to a boy of the Sixth Form whose steady devotion to the high ideals of good sportsmanship has been an inspiration to his fellow students:
Zachary Edward Borden

Louise Elliot Cup – Awarded to a Sixth form girl for excellence in athletics and for promoting the spirit of hard, clean play:
Mary Grace Leys

Samuel Powel Cup – Awarded to a Sixth Form boy for excellence in athletics and for promoting the spirit of hard, clean play:
Matthew Joseph Richards

Dean ScholarshipIn memory of Charles Maitland Dean, Senior Prefect 1968, killed in Laos in 1974. Given by his family and friends, and awarded for the sixth-form year to a boy or girl who has demonstrated a concern for the community, the ability to lead, and a sense of civic responsibility:
Makai Wellington Murray

Conrad Young PrizeTo a member of the fifth form who has contributed significantly to the school's efforts to become a more diverse, respectful community:
Amolroop Hundal

Centennial Prize – Established in the school's centennial year.  Awarded to two students of the graduating class who have made extraordinary and inspirational contributions to the school
Matthew Joseph Richards
Zoe Marie Petrovas

Allen PrizeTo a member of the fourth form who during the year, in the opinion of the faculty, has maintained a high standard in all departments of the life of the school:
Tharaly Emmanuelle Joseph

Harvard and Radcliff Clubs of Rhode Island PrizeFor the student of the fifth form whom the head of school and the faculty deem most worthy in scholarship, effort and character:
Amelia Day Jessop

The Jefferys Prize – Given in memory of Cham Jefferys to the Sixth Former who in the opinion of the faculty has done the most to enhance the moral and intellectual climate of the school:
Chyra Elaan Williams

Phelps Montgomery Frissell Prize – Awarded to the member of the sixth form who, in the opinion of the faculty, has made the best use of his or her talents:
Naji Elias Karam

Head of School’s Award – Presented to a member of the Sixth Form in recognition of his or her faithful devotion to the school and its mission:
Tate Christopher Karl Michelson                                                    

St. George's Medal – Awarded to the member of the sixth form who, in the opinion of the faculty, through effort, character, athletics and scholarship during the year has best caught and expressed the ideals and spirit of St. George's:
Mary Grace Leys
 

The Class of 2020
Samuel Quincy Adusei
Kasamba Amiri
James Jamar Antone
Thibault Francis Alfaro Antonietti
Ismail Ahmed Mohammed Atef Abdelgawad Aly
John McKenney Baldwin
Maya Ray Mulcair Bardorf
Zoe Isabela Barros O'Haren
Bassem Noureddine Bedjaoui
Malek Reda Bedjaoui
Arthur William Bertsch, IV
Hayden Halcro Bertsch
Zachary Edward Borden
Lucy Mondell Bronson
Celia Francesca Byrne
Daly William Cheng
Jordan Alexis Clarke
Nora Davis Collins
Lily Brooke Connell
Diana Sharp Crompton
August Bell Currier
Alafair Frost Cutler
Lingshan Dai
Michael Joseph DiMascolo
Huy Trong Doan
India Lee Doyle
Carter Charles Dummett
Jayden Eleazer Dummett
Ashley Karime Fallas
Ava Faria
Jack Thomas Fisher
Liliana Katarina Froehner
Lana Noelle Gaige
Mia Elizabeth Gardner
Henry Maxwell Gilbert
Paige Auchincloss Gilbert
Mary Elizabeth Griffin
Catherine Olivia Gustofson
Natalie Phyllis Hansel
Xiaoyang Sunny Hua
Garrett Russell Hughey
Celeste Ines Humphrey
Seeun Judy Jeong
Bridgit Xavier Jones
Yoon Jae Kang
Naji Elias Karam
Caroline Rene'e Kaynor
Lorayne Belmont Kazee
Mary Frances Kempner
Samuel Akers Klyver
Tyler J Kolek
Jaehong Kwon
Charles Claiborne LeBourgeois, III
Sunjae Lee
Zee Yull Lee
Izabella Arety Leonardi
Mary Grace Leys
Jiarui Simon Li
Jiayin Lia Li
Emilia Marta Marchelek
Michael Renahan Martin
Margaret Armstrong McDermid
Frances Alston McMillan
Tate Christopher Karl Michelson
Diya Deepak Moolani
George Ogenah, Jr.
Chidi Emmanuel Oji
Alexandra Kate O'Loughlin
Corinne Haley O'Loughlin
Sion Park
William Joseph Perik
Zoe Marie Petrovas
Thien Bao Pham
George Benjamin Picotte
Dmytro Piskun
Braden Thomas Reed
Liam Thomas Rhatigan
Matthew Joseph Richards
Kate Elizabeth Rogers
Nicola Eastham Rogers
Luke Vernon Roosa
Lekha Sapers
Christopher Bower Schmaltz
Hope Abigail Seiler
Linden Scott Shelby
Sarah Prescott Skinner
Anthony Smith
Sasha Smithie
Carl Severn Sorenson
Noble James Benham Stewart
Leiya Rayne Stuart
Daiqiao Sun
Julia Frances Talley
Patricio Troop
Austin Thomas Walker
Kaleb Treat Walton
Aristo Yen Yuan Wang
Katalina Lizette Watson
Chyra Elaan Williams
Yanhong Sarah Zhou
Daniel Paul Ziadie